Komín v dome

Ste si vedomí toho, že komín vo vašom dome určuje veľkosť krbu, ktorý si môžete dopriať?

Pri nových stavbách je to jednoduché, ale čo so starými domami? Nebojte sa, aj pre vás máme riešenie!

Kľúčovým prvkom pre správny chod krbu je komín. Bez správnej kombinácie krb-komín vám ani ten najluxusnejší krb nezabezpečí príjemné teplo. Okrem toho, z bezpečnostného hľadiska je dôležitá správna inštalácia a údržba komína. Ako teda postupovať pred inštaláciou krbu? Určite sa neodporúča pokúšať sa o odbornú prácu sami – radšej sa spoľahnite na skúsených odborníkov.

Máte doma starý komín?

Pri starších objektoch je potrebné nechať si skontrolovať komín odbornou kominárskou firmou. Tým zistíte, v akom stave je a či môžete na existujúci prieduch napojiť váš vybraný krb.

Prierez komína a jeho výška určujú, aký objem vzduchu či spalín dokáže komín odviesť. Existujú aj možnosti, ako zlepšiť účinnosť komína – napríklad zväčšenie prierezu prieduchu frézovaním alebo nadstavba komína do vyššej výšky.

Táto investícia sa rozhodne oplatí! Ak je vnútorné vymurovanie šamotovými tehlami poškodené, musíte komín vyvložkovať. Avšak, nepoužívajte bežné rúry, ktoré sa môžu pôsobením tepla a spalín zničiť. Radšej zvoľte špeciálne nerezové rúry, ktoré záťaž vydržia.

Komín by mal mať minimálne dĺžku 6 metrov s priemerom aspoň 150 mm a byť vystavaný minimálne 75 cm nad hrebeň strechy.

Ste si niekedy položili otázku: „Čo ak môj dom nemá komín?“

Predstavte si, že si môžete vychutnať útulný krb bez toho, aby ste museli prekonať náročné stavebné úpravy a neporiadok. Znie to ako sen, však? Nuž, tento sen sa môže stať skutočnosťou!

Ak plánujete novostavbu, máte šťastie. V tomto prípade môžete jednoducho navrhnúť komín podľa parametrov krbu, ktorý ste si vopred vybrali. Už pri voľbe krbu je dôležité vedieť, koľko obytnej plochy budete vykurovať – či už len jednu miestnosť alebo celý dom či byt.

Ak už máte existujúci dom, prístavba komína je stále možná a nemusí byť náročná. Môže byť umiestnený zvonka k obvodovej stene budovy a z prefabrikovaných komínových dielcov ide aj celkom rýchlo. Pri jeho stavbe však musíte rešpektovať, čo vám váš dom dovolí vybudovať. Dôležité je zohľadniť možné umiestnenie kachieľ, kotla či krbu vo vnútri budovy a zabezpečiť vhodné vedenie dymu.

Nerezové komíny sú ideálnym riešením pre staré i nové objekty – novostavby, rodinné domy, chaty, chalupy. Môžete nimi dodatočne riešiť odvod splodín pre krby a krbové kachle či renovovať existujúce komínové prieduchy. Tieto komíny sú univerzálne a vhodné pre všetky druhy palív, väčšinu krbov, krbových kachlí a kotlov. Vďaka kvalitnej izolácii dochádza k rýchlemu ohriatiu dymovej cesty a tým odstránenie nežiaducej kondenzácie. Kvalita použitých materiálov zaručuje mechanickú i chemickú odolnosť a stálosť.

A čo je najlepšie?

Montáž nerezových komínov zvládne aj laik! Sú rýchle na montáž, opätovne rozobrateľné (možnosť dodatočných úprav), variabilné a jednoduché na spojovanie. Ide o stavebnicový systém s hladkým vnútorným a vonkajším povrchom, ktorý zvládne inštalovať aj laik vďaka jednoduchému montážnemu spoju.

Tak neváhajte a zabezpečte si ten správny krb a komín pre váš domov! Užite si útulnú atmosféru krbu bez zbytočných komplikácií a stavebných zásahov.